Yapı Tayini Analizi

Yapı Tayini Analizi

Yapı Tayini Analizi

Gıda maddeleri ile temas halinde olan plastik ambalaj malzemelerini cinsi ve kullanılan katkı maddelerinin belirlenmesi özellikle tüketicilerin korunması açısından önemlidir.
Gıdalar, tüketicinin eline ulaşana kadarki süreçte ambalajlar ile temas halindedir. Bu nedenle ambalaj malzemesinin gıdayı çevresel faktörlerden, mikroorganizmalardan koruyabilme kalitesini ve ambalajın yapısında herhangi bir zararlı kimyasal olup olmadığının belirlenmesi önem kazanmıştır.
Ambalajlarda yapı tayini işlemleri; FTIR cihazları ile gıda ambalajlarında kullanılan malzemenin cinsi ve katkı maddelerinin belirlenmesi için gerçekleştirilir.
Organik bileşiklerin tespiti için kullanılan FTIR spektrum cihazı, ambalaj sektöründe kullanılan ve plastik ürünler için en uygun yöntemdir. FTIR spektrum cihazı ile ambalaj malzemesi üzerinde nitel ve nicel olarak malzeme tayini yapılabilmektedir. FTIR spektrum cihazı kızılötesi titreşim spektroskopisidir.
Yapılan analiz ile elektromanyetik spektrumdaki temel titreşim, gerilme-dönme modları moleküllerin kimyasal profilleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.

Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veren laboratuvarımızda TÜRKAK akreditasyonu ile “Yapı Tayini Analizi” işlemlerini plastik madde ve malzemeler üzerinde gerçekleştirilmektedir.

6327