Helal Gıda Analizleri

Helal Gıda Analizleri

Helal Gıda Analizleri

İslami şartlara göre kesilen veya üretilen tüm gıda ürünleri helal gıda olarak kabul edilir. İslama göre; inek, koyun, keçi, tavuk, ördek, geyik, deve, gibi hayvanlar, sarhoş etmeyen bitkiler, sebzeler, meyveler, kuru baklagiller, kuruyemişler helal sayılmaktadır.
Gıda sektöründe gerçekleşen, hayvanların islami şartlara uygun kesilmemesi, et ve et ürünlerine domuz eti karıştırılmış olması, gıdalarda domuz yağı kullanılması gibi taklit ve tağşiş nedenleriyle “Helal Gıda” kavramı önem kazanmıştır.
Helal gıda standartları tüm gıda ürünlerinin hammadde, katkı maddeleri, yardımcı maddeler, bileşenler, işleme yöntemleri, işletme koşullarına kadar dini kurallara uygun üretim yapılmasını kapsamaktadır.
Helal gıda analizleri gıda ürününe göre belirlenmektedir ve belirli parametreler baz alınarak değerlendirilmektedir. Helal gıda kapsamında gerçekleştirilen analizler şu şekildedir.

- Etil Alkol Tayini
- Domuz DNA'sı Aranması
- At DNA'sı Aranması
- Eşek DNA'sı Aranması
- GDO Taraması
- Suni Boya Aranması
- Karmin (E120) Tayini
- Mono Sodyum Glutamat Tayini
- Pestisit Aranması
- Jelatin Aranması
- Sorbik Asit
- Benzoik Asit
- Natamisin
- Aflatoksin
- Okratoksin

Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veren laboratuvarlarımızda TÜRKAK akreditasyonu ile ilgili yasal düzenlemelere ve standartlara uygun bir şekilde “Helal Gıda Testleri” gerçekleştirilmektedir.

6308