İddia / İçermez Analizleri

İddia / İçermez Analizleri

İddia / İçermez Analizleri

Kozmetik ürünlerin kullanımı arttıkça insan sağlığı açısından faydaları kadar zararları da dikkat çekmeye başlamıştır. Özellik son yıllarda doğal kozmetik ürünlerine artan ilgi ile tüketiciler daha fazla bilinçlenmiştir.

“Kozmetik Yönetmeliği” kapsamında insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar gibi dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatlar veya maddeleri ile bunların sınıflandırılması, ambalaj bilgileri ve denetimlerine ilişkin esaslar belirlenmiştir.

Kozmetik firmaları söz konusu yönetmelik doğrultusunda üretim yaptığını göstermek amacıyla ürünlerini bazı iddialar ile satışa sunarlar. Kozmetik firmalarının iddialarının kanıtlanması amacıyla yapması gereken çalışmaları Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan “Kozmetik Ürünlerin İddialarına İlişkin Kılavuz” kapsamında belirlenmiştir.

İddiaları doğrulayıcı kanıtlar için gerekli analizler genellikle duyusal değerlendirmeler, In siliko, in vitro, ex vivo çalışmaları içeren aletli veya biyokimyasal yöntemler gibi deneysel çalışmaları kapsamaktadır.

Kozmetik ürünlerde içermez iddiaları kapsamında yapılan testlerde iddia edilen kimyasal madde ve bu maddenin ortaya çıkmasına neden olabilecek herhangi bir madde de bulunmamalıdır.

Kozmetik ürünlerde içermez / iddia testleri Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veren TÜRKAK akreditasyonuna sahip laboratuvarlarımızda uluslararası standartlar, test yöntemleri, ve ilgili yasal düzenlemeler baz alınarak gerçekleştirilmektedir.

Paraben (Metil-Etil-Bütil-Benzil-Propil Paraben) İçermez Tayini
Hexamidine Paraben İçermez Tayini
Hexamidine Diparaben İçermez Tayini
Alkol İçermez Tayini
Fitalat İçermez Tayini
2-Phenoxyethanol Tayini
1,4 Dioxane Tayini
Mineral Yağ İçermez Tayini
Hidrojen Peroksit İçermez Tayini
Hidrojen Peroksit İçermez Tayini
SLS (Sodyum Lauryl Sülfat) / SLES (Sodyum Lauryl Eter Sülfat) İçermez Tayini
Petrol Kalıntısı İçermez Tayini
Polisiklik Aromatik Hidrokarbon (PAH) İçermez Tayini
Etilendiamin Tetra Asetat (EDTA) İçermez Tayini
Boya İçermez Tayini
Aseton İçermez Tayini

6362