Deterjan Kalıntı Analizi

Deterjan Kalıntı Analizi

Deterjan Kalıntı Testi

Bir medikal cihazın steril olması, kesinlikle temiz olacağı anlamına gelmez. Çeşitli medikal cihazların ya da tek kullanımlık implantların temizleme doğrulamaları ile üretim ve temizleme süreçleri sonunda kalan kirleticilerin belirlenmesi hedeflenir. Cihazlar üzerindeki yağlar, yağlayıcılar, parlatma bileşikleri ve pasifleştirme kalıntıları dışında aranan diğer kirleticiler deterjanlardır.

Medikal cihazların temizlenmeleri sonrasında deterjan kalıntılarının kontrol edilmesi önemli bir aşamadır. Özellikle ortopedik implantlarda sterilizasyon işlemlerinin yeterliliğinin tespit edilmesi için de “Deterjan Kalıntı Testi” yapılabilir. Tekrar kullanılabilen medikal cihazlar düzenli olarak temizleme işlemlerinden geçer. Uygun yöntem ve şekilde gerçekleşmezse istenmeyen deterjan kalıntısı kalabilir.

Deterjan Kalıntı Testi ile;
- Temizlik işlemi hakkında bilgi sahibi olabilir
- Kalıntı miktarının belirlenmesi
- Medikal cihazlardaki yıkama proseslerinin verimliliğini belirlenebilir

Medikal cihazların, kalite ve sistem performansının test edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla uzman ekip ve yetkin laboratuvarlar ile çalışmak önemlidir. Nanolab Laboratuvarlar Grubu olarak Medikal Cihazlarda Deterjan Kalıntı Analizi hizmeti vermekteyiz.
27048