İrritasyon Analizi

İrritasyon Analizi

İrritasyon Analizi

İrritasyon Ne Demek?

İrritasyon, tahriş edici nedenlerden kaynaklı mukoza ve deride oluşan durum olarak tanımlanabilir.

İrritasyon Analizleri Neden Yapılır?

Deri ve mukozada tahriş nedeniyle oluşan irritasyon, özellikle biyosidal ve kozmetik ürünlerin kullanımında incelenmesi gereken bir durumdur. Biyouyumluluk testleri kapsamında gerçekleştirilen irritasyon testleri, kimyasal maddelerin ve karışımlarının sınıflandırılma, etiketlendirme işlemleri için yapılan testlerdir.

Ciltte İrritasyon Belirtileri Nelerdir?

İrritasyon testleri genel olarak biyosidal ürünlerin tahriş ve cilt duyarlılığı potansiyellerinin belirlenmesi esasına dayanır. Testlerde ürünlerin bir kez, tekrarlanan ya da sürekli kullanımları durumlarındaki tepkimeleri ölçülür. Ciltte kızarıklık, şişkinlik, iltihaplanma gibi tepkiler görülebilir.

Dezenfektanlar, koruyucular ve haşere kontrol gibi kategorilendirilmiş biyosidal ürünler, insanların temas ettiği yüzeylere veya direkt olarak cilde uygulandığı için irritasyon testlerinin yapılması gerekmektedir.

İrritasyon test işlemleri genel olarak, yeniden yapılandırılmış bir insan epidermisi (RhE) modelinin saf test kimyasalına maruz bırakılması ve ardından bir hücre canlılığının belirlenmesi esasına dayanır.

Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veren laboratuvarlarımızda TÜRKAK akreditasyonu ile ilgili yasal düzenlemelere ve standartlara uygun bir şekilde "İrritasyon Testi" gerçekleştirilmektedir.

OECD 439 İrritasyon Testi / Cilt İrritasyon ve Korozyon Toksisitesi

6368