BLOG

Ekstensograf Analizi

Ekstensograf Analizi

Ekstensograf Analizi

Hamurun elastik ve viskoz özelliklerinin dengesinin belirlenmesi için ekstensograf analizi yapılmaktadır. Hamurun uzama direnci ve uzayabilirliği hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.

- Başlangıçta farinografta %2 tuz içeren ancak maya içermeyen bir hamur yapılır.
- 5 dakikalık karıştırma süresinden sonra karıştırma eğrisinin merkezi 500 FU'daki kıvam çizgisine ulaşacak kadar gerektiği kadar su eklenir.
- Bu hamur daha sonra bilyeli homojenleştirici ve ekstensografın uzun silindiri kullanılarak uzun şekillendirilir ve hamur kasesi kabında dinlenmeye bırakılır.
- 45 dakikalık toplu fermantasyon süresinin ardından hamur numuneleri, hamur numunesi yırtılana kadar uzayabilme işlemine tabi tutulur.
- Tekrar şekil verilere 90 ve 135 dakikalık süreçler sonucunda tekrar ölçülür.

Alınan sonuçlara göre değerlendirilecek olursa,
- Yüksek ve uzun eğriler için hamurun iyi bir fermentasyon toleransına sahip olduğu söylenebilir.
- Buğday unundan elde edilen hamurun elastiklik durumu belirlenebilir. Eğer hamurun uzama direnci düşük, uzayabilirliği çok büyük ise yumuşak ve yapışkan bir hamur denilebilir.
- Sonuçlar doğrultusunda hesaplanan oran numarası, düşük ise yumuşak, uzayabilir ve kararsız hamurlar elde edilen un diyebiliriz. Aynı şekilde oran numarası yüksek ise sert, elastik hamur elde edilen unlar olarak tanımlanabilir.

6300