BLOG

Pamukta GDO Analizi

Pamukta GDO Testi Neden Yapılmalıdır?

Pamukta GDO Analizi

Bir canlının genetik diziliminin değiştirilmesi ve ona kendi doğasında bulunmayan farklı bir özellik kazandırılması amacıyla; başka bir canlıdan gen aktarımı yapılarak elde edilen, insan dışındaki canlı organizmalara “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar GDO” (Genetically Modified Organisms-GMO) denilmektedir.

GDO’lu pamuk üretimi dünya genelinde hızla yaygınlaşırken Türkiye, Yunanistan ve İspanya ile birlikte, Ar-Ge amaçlı kullanımlar da dahil olmak üzere, tümüyle yasaklamış ve böylece sadece “GDO’suz Pamuk” üreten ayrıcalıklı üç Dünya ülkesinden biri ve en büyüğü konumuna gelmiştir.

Bu bağlamda ülkemiz ayrıca pamuk ıslahında büyük başarı sağlamış ve pamuk çiftçilerimizin giderek gelişen deneyim ve uzmanlıklarının da katkısıyla birlikte tarla veriminde, Avustralya’nın ardından, Türkiye de %10-12 kadar bir farkla Dünya ikinciliğine yükselmiştir.
 
Bu anlamda Türkiye saf GDO’suz pamuk asıl ve yan ürünleri üreticisi, GDO’suz pamuk gen kaynağına sahip bir ülke olarak dünya pamukçuluğunda çok önemli ve özgün bir konum kazanmıştır. Bu önemli ve özgün konumumuz bir yandan ülkemiz için eşsiz fırsatlar içerirken, diğer yandan ülkemize dünya pamukçuluğunun geleceği adına ciddi sorumluluklar yüklemektedir.

Nanolab Tüketici Ürün Analiz Laboratuvarı "Pamukta GDO Analizleri" çalışmalarında çözüm ortağı olmaya devam etmektedir.

TÜKETİCİ ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

6300