Bez Maske Testleri

Bez Maske Testleri

Bez Maske Testleri

Korona virüs salgını nedeniyle maske kullanımının zorunlu hale gelmesi sektörde yeni girişimlere neden olmuştur. Medikal maskeler yerine tercih edilmeye başlanan farklı renklerde, desenlerde bez maskeler belirli test ve analizlerden geçerek satışa sunulmaktadır.

Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veren laboratuvarlarımızda TÜRKAK akreditasyonu ile ilgili yasal düzenlemelere ve standartlara uygun bir şekilde “Bez Maskelerde Ekolojik Testleri” gerçekleştirilmektedir.

Bez maskelerde kullanılan boyar maddeler genellikle sıvı ve toz halde bulunan, yüksek sıcaklıklarda bozunma ve suda çekilme özelliği göstermektedir. Tekstil sektöründe kullanılan boyar maddelerin birçoğu suda çözünür maddelerdir. Bez maskelerin deri ile temasta olması nedeniyle alerjen ve kanserojen etkilerinin test edilmesi gerekmektedir.

Bez maskelerde “Dispers ve Kanserojen Boyarmaddelerin Tayini” için bize ulaşabilirsiniz.

Azo boyarlar, organik ve -N=N- azo grubundan oluşan oluşurlar. Özellikle tekstil ve deri ürünlerin boyanması işlemlerinde kullanılmaktadır. Renklendiriciler olarak ifade edilen azo boyar maddelerden aromatik aminler kanserojen etki göstermektedir. Avrupa Birliği tarafından “yasaklı kimyasallar” olarak sınıflandırılan aromatik aminler, limitlerin üzerinde kullanılması durumunda alerjik etkilere ve kansere neden olmaktadır.

Bez maskelerde “Azo Boyar Maddelerden İndirgenen Aromatik Aminlerin Tayini” için bize ulaşabilirsiniz.

Doğal lateks maddesinin kullanım amacıyla işlenmesi sırasında (Lateks eldiven gibi) kullanılan merkaptobenzotiazol, tiuram ve karbamat gibi maddeler nedeniyle alerjen etki göstermektedir. Lateks içeren ürünler genellikle deride kızarıklık, kaşıntı, sulanma, kabuklanma gibi belirtiler gösteren alerjilere neden olabilir. Bu nedenle uzun süreli kullanımları nedeniyle bez maskelerde gerçekleştirilmesi gereken önemli analizlerden biridir.

Bez maskelerde “Lateks İçermez Tayini” için bize ulaşabilirsiniz.

Paraben, kozmetik ürünlerinde kullanılan kimyasal koruyuculardır. Çoğunlukla nemlendiricilerde, şampuanlarda, kremlerde, diş macunlarında bulunabilen maddelerdendir. Genel kullanım amacı, bakteri ve küf oluşumunu engellemektir. Ayrıca paraben kullanımı ile ürünlerin kullanım süreleri artmaktadır. Cildi hassaslaştırarak tahrişlere, alerjik reaksiyonlara, egzama gibi hastalıklara neden olabilir.

Bez maskelerde “Paraben İçermez Tayini” için bize ulaşabilirsiniz.

Naylon, eriyik ya da çözeltisinden çekilerek, dökülerek ya da püskürtülerek lif, ince iplikçik, sert kıl ya da levha halinde ip halat ve dokuma üretiminde, veya doğrudan kalıplara dökülerek mutfak gereçleri üretiminde kullanılabilir. Soğuk çekme yöntemiyle elde edilen tok, esnek ve dayanıklı ürün ise genellikle ince ya da kalın iplikçikler halinde çorap, paraşüt ve fırça yapımında kullanılmaktadır.

Bez maskelerde “Naylon İçermez Tayini” için bize ulaşabilirsiniz.

Klor, doymuş tuz çözeltisinden ya da erimiş sodyum klorürden elde edilir. Klor ve bileşikleri kağıt ve dokuma sanayinde kullanılmaktadır.

Bez maskelerde “Klor İçermez Tayini” için bize ulaşabilirsiniz.

6384